Bydlení

Jaké revize a kontroly potřebuje vaše domácnost?

Jaké revize a kontroly potřebuje vaše domácnost?

I ten nejkvalitnější spotřebič se časem může pokazit, nebo si vyžádá nové nastavení či výměnu komponentu. Jednoduše řečeno, v každé domácnosti je třeba provádět pravidelně různé kontroly, za jejich zanedbání totiž můžete zaplatit dokonce vlastním životem! Je jedno, jestli bydlíte v novostavbě, nebo je vaše nemovitost starší. V obou případech je nutné provádět kontroly a revize, a to například u elektroinstalace, plynových spotřebičích, ale i na rozvodech, hromosvodu a komíně.
Plyn dokáže být pořádným strašákem a to oprávněně. Jednou ročně by vám měl zkontrolovat všechny plynové spotřebiče revizor, plynové instalace mají interval jednou za tři roky.
elektrikář se zásuvkou
Ročně byste si měli dát zkontrolovat i komín. Jelikož každoročně v zimních měsících čteme o případech vyhoření či dokonce o úmrtích spojených s komíny, které nevyhovovaly provoznímu stavu, je jasné, že jde o riziko, které se nesmí podcenit.
Elektrická zařízení v prostorách bytových domů by se měly kontrolovat jednou za pět let. Avšak pozor, ne všechny kontroly a revize nařizuje zákon. Ve vaší nemovitosti v minulosti také mohl někdo neodborně opravovat některou její součást a do budoucna vám tím může způsobit mnoho problémů. Kromě značné škody i neplatnost pojistky, protože škoda vznikla neodbornou manipulací.
kontrolní seznam
Při každé revizi a kontrole je třeba vystavit doklad. Z revize by měla být výsledná zpráva, která hodnotí stav a navrhuje nebo nařizuje řešení, známý by měl být i termín, do kdy musí být opravy provedeny. Tyto činnosti by měla provádět pouze odpovědná osoba, tedy odborník, který za tuto svou práci odpovídá a má příslušné odborné znalosti.
Doklady o kontrolách a revizích si vždy důsledně archivujte. Někdy i po letech může vzniknout potřeba dokazovat, že jste si vždy všechny povinnosti v této oblasti splnili. Vyžadovat to může nejen vaše pojišťovna, ale zajímat se může také potenciální kupce.

Jaké revize a kontroly potřebuje vaše domácnost?
5 (100%)1